Ayvalık ve Macaron

Türkçe karşılığı Mercanköşk anlamına gelen Latince Marjoram kelimesinden türetilmiş kekik ailesinden bir bitki türü olup Rumcada Macaron haline dönüşmüş. Bu mahallede vakti zamanında çok yetiştirildiğinden buraya Macaron denildiği söylenir. Ayrıca Girit Mübadilleri tarafından bu bitkiye (kahveye de konulduğu için) ‘‘Kahve kokusu” da denilirmiş. Bölgenin ismi buradan geliyor.

Ayvalık’ın en eski bölgelerinden biri olan Macaron, tarihi evleri ve dar sokaklarıyla geçmişin izlerini taşıyor. Osmanlı döneminde bir liman ve ticaret şehri olan Ayvalık‘ta kaçakçıların çok olduğu bir bölge olarak nam salmış. O kadar ki her evin yan evin avlusuna açılan kapısı varmış. O dönemlerde baskın olduğunda evlerden geçerek kaçakçıların baskından kurtuldukları rivayet ediliyor.

Yakın tarih

Kurtuluş Savaşı sonrasında mübadele öncesi Rumların terk ettiği şehir, mübadele sonrası Girit ve Midilli’den gelen mübadillere ev sahipliği yapmış.

Ayvalık, ülkemizde tarihi kent dokusunu ve yapılarını günümüze kadar taşıyabilmiş nadir yerleşimlerden biri. Yöreye özgü sarımsak taşıyla yapılmış 100-150 yıllık yapılar, neo-klasik üslubun eşsiz örneklerini oluşturuyor. Mesken ve işyerlerinin yanı sıra, topluca kullanılan kilise, manastır, cami ve benzeri yapılardaki estetik güzellik ayrıca görülmeye değer.

Taksiyarhis Kilisesi, Hayrettin Paşa Cami (eski Kato Panaya Kilisesi) ve Çınarlı Cami macaron’da gezebileceğiniz anıtsal yapılardandır. İçinde ki su kutsal kabul edilen Ayazma kilisesi belediye tarafından restore edilmektedir. 13 Nisan caddesinde ki Aya Triada kilisesi de ileri bir tarihte restore edilecektir.

 “Kentler, anıların, arzuların, tatların, dilin ve yaşantının bütün işaretlerini bir araya geldiği yerlerdir. Kentler sadece ekonomik ve ticari olanın takas yeri değildir.”

JOHN BERGER

Ayvalık Hakkında

tarihin her anına tanıklık etmiş yer

Ayvalık özel bir coğrafyada, önemli bir kent olagelmiştir.  Zengin geçmişi, benzersiz doğası, kültürel potansiyeli, marka değerine sahip ürünleri, sıra dışı mutfağı ve uygar insanlarıyla kendine özgü bir ruhun oluşmasını sağlamıştır.  Bu nedenle, önemli turistik ve kültürel turizm destinasyonlarında hep başlarda yer almıştır. Bu üstünlüğünü halen sürdürmektedir.

  • Antikçağ dan günümüze kadar gelen şehir

  • Osmanlı döneminde ticaret merkezi

  • Akdeniz iklimi her daim kendini gösterir

  • Çevresindeki adalar mutlaka görülmelidir

devamı için